Dorota Masłowska i jej powieść o dojmującej samotności

Inni ludzie to bardzo ekstrawagancka, ale i wciągająca powieść, która zabiera nas do odrealnionego świata. Rzeczywistość tą zamieszkują dziwaczni bohaterowie, którzy posługują się jeszcze bardziej dziwacznym językiem. Masłowska nie proponuje jednak swoim odbiorcom czegoś zupełnie nowego. Język od zawsze był w jej tekstach najważniejszy i to właśnie on był swoistym kreatorem książkowej rzeczywistości. Dlaczego więc inni ludzie uważani są za jej najbardziej oryginalną, ale i przekornie najbardziej przystępną powieść?

Banały powtarzane od lat

Fabuła płynie w Innych ludziach niezwykle rytmiczne, czyta się to wszystko chwilami jako dobry tekst piosenki rapowej. Wszystko tu ma moc, znaczenie, odpowiedni wyraz. Przy tym w całej tej formie chwilami gubią się bohaterowie, którzy świadomie oddają językowi pierwszeństwo. To świetny, choć nieco kontrowersyjny zabieg, jaki w swojej nowej powieści Masłowska stosuje bardzo chętnie. Pisarka momentami rezygnuje z tradycyjnej fabuły na rzecz zabawy narracją i stylistyką łączących się w kolejne treści zdań. Inni ludzie (hit) to niemała gratka dla fanów dobrej i oryginalnej literatury polskiej. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkim spodoba się styl Masłowskiej, gdyż za tym ciężko jest chwilami nadążyć. Narzekać też można na zbyt mały rozwój postaci, które wykorzystane zostały jedynie jako figury pchające narrację do przodu. To kolejny świadomy, choć nieco mniej udany zabieg Masłowskiej, która chciała chyba jeszcze bardziej zakręcić całą formułą swojej nowej książki. 

Zachwyca, ale i szokuje

Inni ludzie przybierają chwilami formę poematu, chwilami klasycznego utworu prozatorskiego. Autorka żongluje nie tylko stylem, formą zapisu, ale i gatunkami. Wszystko się tu we wszystkim miesza, ale jakimś cudem Masłowskiej udaje się trzymać tę fikcyjną opowieść w równowadze. Przy tym Inni ludzie to nie tylko lektura, która wyróżnia się oryginalnym stylem i słownictwem. To także opowieść, która porusza, wzrusza, śmieszy, ale i szokuje. 

About the Author

You may also like these